Кредитна лінія EU4Business-ЄБРР із заохочувальними умовами
Кредитна лінія EU4Business-ЄБРР поєднує кредитне та лізингове фінансування з безкоштовною технічною допомогою та стимулами у формі кешбеку, що скорочує інвестиційні витрати, полегшуючи модернізацію та розвиток бізнесу.
Ця програма співфінансується ініціативою EU4Business і має на меті допомогти ММСП забезпечити відповідність директивам ЄС, підвищити якість продукції та послуг, а також посилити відповідальність у сфері захисту довкілля. Програма сприяє відкритому доступу до ринків для таких країн, як Україна, в межах Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВЗВТ). Вона надає ММСП інструменти, необхідні для підвищення конкурентоспроможності та використання переваг експортних можливостей завдяки відносно низькій собівартості української продукції, що дозволяє забезпечити ефективну конкуренцію на ринках ЄС і регіональних ринках. Інвестиційні стимули у розмірі 10-15%, що надаються ЄС, спрямовані на підтримку інвестицій у більш складні та дорогі технології.

За останні декілька років програма Кредитна лінія EU4Business-ЄБРР стала особливо актуальною для українських ММСП, адже допомагає долати безпрецедентні виклики, пов'язані з повномасштабною агресивною війною Росії проти України. Вона полегшує доступ ММСП до додаткових стимулів, які скорочують інвестиційні витрати ще на 10-15% (на додаток до базових заохочувальних умов). Цими додатковими стимулами можуть скористатися ММСП, які найбільше постраждали від війни: у межах програми «Вікно відродження підприємств» (ERW) – це підприємства, які зазнали втрат та/або руйнування активів, а в межах програми «Вікно реінтеграції ветеранів та осіб, що постраждали від війни» (VRW) – підприємства, які підтримують реінтеграцію цих категорій населення.

Окрім того, завдяки ініціативі «Інвестиційна рамкова програма для України» («Ukraine Investment Framework» (UIF) ця Програма має на меті спрямувати щонайменше 50% наявних інвестиційних стимулів на підтримку вразливих ММСП. Окрім підприємств, які можуть взяти участь у програмах «Вікно відродження підприємств» (ERW) та «Вікно реінтеграції ветеранів та осіб, що постраждали від війни» (VRW), до цієї категорії належать ММСП, які реінтегрують внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та осіб з інвалідністю, ММСП, які були релоковані з постраждалих від війни територій або продовжують там працювати, а також ММСП, які очолюють жінки або молодь.

Кредитна лінія EU4Business-ЄБРР із заохочувальними умовами. Типи кредитів
Кредитна лінія EU4Business-ЄБРР передбачає три типи кредитів:
  • Попередньо затверджений підхід
    Деякі проєкти потребують лише модернізації стандартного обладнання. Для звичайного обладнання, що відповідає вимогам ЄС, ми розробили Перелік прийнятних технологій (LET), а для «зелених» технологій - Перелік «зелених» технологій (GTS). Обидва можуть бути напряму профінансовані нашими фінансовими установами-партнерами в обсязі до 300 000 євро. Після успішної перевірки реалізації проєкту надається грант у розмірі 10%.
  • Спрощений підхід
    Для невеликих кредитів обсягом до 300 000 євро на інвестиції в покращення якості та безпеки продукції сільського господарства і харчової промисловості, тобто у санітарні та фітосанітарні заходи (СФЗ), застосовуються процедури прискореного розгляду проєктів. Консультант проєкту просто перевіряє інвестиційний план на предмет відповідності дуже чітким вимогам участі. Після підтвердження успішної реалізації проєкту надається грант у розмірі до 15% для «зелених» проєктів, тобто проєктів, які забезпечують економію енергоресурсів і скорочення викидів вуглецю, і до 10% для інвестицій у звичайні технології, що відповідають вимогам ЄС.
  • Комплексний підхід
    Кредити обсягом до 3 млн євро доступні (майже) для будь-якого проєкту модернізації в (майже) будь-якій галузі промисловості або секторі послуг. Для інвестицій, що потребують більш повної технічної та фінансової оцінки, можна скористатися безкоштовною технічною допомогою для оптимізації інвестиційного плану та підготовки бізнес-плану. Після підтвердження успішної реалізації проєкту надається грант розміром до 15% для «зелених» проєктів, тобто проєктів, які забезпечують економію енергоресурсів і скорочення викидів вуглецю, і до 10% для інвестицій у звичайні технології, що відповідають вимогам ЄС.
Додаткові стимули для ММСП, що постраждали від війни

ММСП, які найбільше постраждали від війни, можуть отримати додаткову підтримку:
  • Вікно відродження підприємств (ERW) пропонує до 15% додаткових стимулів для підприємств, які зазнали втрати та/або руйнування активів (але не більше підтвердженої вартості невідшкодованих збитків, завданих війною)
  • Вікно реінтеграції ветеранів та осіб, постраждалих від війни (VRW) підтримує ММСП, які займаються реінтеграцією ветеранів та осіб, постраждалих від війни, додатковими стимулами у розмірі 10-15%, залежно від рівня залучення (див. нижче відповідні категорії).
Ці стимули застосовуються на додаток до стимулів, передбачених для попередньо затверджених проєктів, санітарних та фітосанітарних (СФЗ) засобів та комплексних проєктів. Максимальна сума комбінованих інвестиційних стимулів для кожного субпозичальника не повинна перевищувати 30% від суми кожного субпроєкту/кредиту та сукупну суму 300 000 євро для всіх проєктних інвестицій/кредитів за цією Програмою. У таблиці нижче показано, як можна комбінувати ці стимули:
Тип проєкту

Базове заохочення

Додатковий стимул

Загальний обсяг комбінованих заохочень

Попередньо схвалені технології (LET/GTS)

10%

+ ERW: 15%

або + VRW категорії 1*: 15%

або + VRW категорії 2**: 10%

= 25%

= 25%

= 20%

СФЗ/Комплексні незелені технології
10%

+ ERW: 15%

або + VRW категорії 1*: 15%

або + VRW категорії 2**: 10%

= 25%

= 25%

= 20%

СФЗ/Комплексні зелені технології
15%

+ ERW: 15%

або + VRW категорії 1*: 15%

або + VRW категорії 2**: 10%

= 30%

= 30%

= 25%

* Категорія 1: ММСП, яким є фізична особа-підприємець, яка є ветераном війни, або юридична особа, мажоритарна частка якої (понад 50%) належить та/або очолюється ветераном(ами) війни; або має у штаті ветеранів війни, які становлять понад 20% від загальної чисельності штатного персоналу;
або надає послуги ветеранам війни, які становлять щонайменше 20% його клієнтів або доходів.

** Категорія 2: ММСП, що має ветеранів війни, які становлять понад 10% його постійних працівників; або обслуговує ветеранів війни, які становлять щонайменше 10% його клієнтів або доходів; або перебуває у мажоритарній власності та/або під керівництвом найближчого родича ветерана війни (чоловік/дружина, син/донька та/або батьки), або є особою, яка постраждала внаслідок війни, або перебуває у власності та/або під керівництвом особи (осіб), яка постраждала внаслідок війни, у тому числі: осіб з інвалідністю внаслідок війни; добровольців Сил територіальної оборони Збройних Сил України; членів сімей загиблих (померлих) захисників України.
Kyiv, Ukraine
+38 050 4623732